Your cart is currently empty

Montaż paneli podłogowych

panele-podlogowe-montaz

Narzędzia
Do samodzielnego montażu paneli podłogowych będą Ci potrzebne:

  • dobijak – czyli łyżka dociągająca, która maksymalnie ścieśni elementy; możesz zastąpić to narzędzie młotkiem i drewnianym klockiem,
  • gumowy młotek – dzięki delikatnym stuknięciom, deski idealnie się połączą,
  • kątownik – pomoże w równym ułożeniu poszczególnych elementów; pozwoli też wyznaczyć linię cięcia paneli, jeśli będzie to potrzebne,
  • wyrzynarka – posłuży do cięcia paneli pod każdym kątem oraz gdy na podłodze znajdują się elementy, które trzeba ominąć (na przykład rurki od grzejnika),
  • kliny dylatacyjne – ich zastosowanie będzie pomocne podczas układania paneli podłogowych z systemem mocowania Click, ponieważ zapobiegną one niekontrolowanym zmianom w ułożeniu paneli.

Do cięcia paneli winylowych posłuży nóż tapicerski

Poziomica lub długa linijka – przed przystąpieniem do pracy sprawdź czy powierzchnia, na której będziesz układać panele jest na pewno równa i dodatkowo w trakcie pracy kontroluj czy panele tworzą równą taflę.

Uwaga!
Przed przystąpieniem do prac zapoznaj się z instrukcją i rekomendacjami producenta paneli podłogowych.

Zmierz szerokość ostatniego rzędu paneli
Przed przystąpieniem do montażu bardzo ważne, abyś zmierzył jaka będzie szerokość ostatniego, ułożonego rzędu paneli. Jeżeli szerokość wyjdzie poniżej 50mm, należy przyciąć także pierwszy rząd, tak aby pierwszy i ostatni rząd nie był węższy niż minimum 50mm.

Dylatacje
Do prawidłowej „pracy” paneli niezbędne są tzw. dylatacje, czyli szczeliny pomiędzy deską a stałymi elementami w pomieszczeniu tj. ściany, rury, ościeżnice drzwi. Szerokość odstępu paneli od np. ściany powinna wynosić 10-30mm. Im większa powierzchnia pomieszczenia, tym dylatacje powinny być szersze (w pomieszczeniach poniżej 40m² minimum 10mm dylatacji, w pomieszczeniach powyżej 40m² minimum 20mm dylatacji). Panele będą przystosowywały się do zmian panującej w pomieszczeniu temperatury czy wilgoci, dlatego szczeliny są niezbędne, aby z czasem na podłodze nie pojawiły się wybrzuszenia. Powstałe szczeliny zostaną zamaskowane listwami przypodłogowymi oraz progami.

Układanie paneli
Po pomiarach przystępujemy do ułożenia pierwszego rzędu paneli. Każdą kolejną deskę dokładamy do poprzedniego pod kątem i dociskamy do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Pamiętaj także, że przycinany panel nie powinien być krótszy niż 40 cm.
Drugi rząd rozpoczynamy pozostałością po dociętym na końcu pierwszego rzędu panelu. Panele układamy rzędami, na zakładkę. Wysokość łączeń paneli w pierwszym rzędzie nie mogą się pokrywać z tymi w drugim rzędzie. Złączone ze sobą części dobijamy gumowym młotkiem, korzystając z drewnianego klocka lub dobijaka. Po ułożeniu i docięciu wszystkich paneli, wyjmujemy kliny dylatacyjne i podłogę mamy gotową. Folię, która wystaje wzdłuż ścian należy podciąć. Powstałe szczeliny dylatacyjne zamaskujemy listwami przypodłogowym, a w miejscu gdzie podłoga wykonana z paneli styka się z inną powierzchnią mocujemy listy wykończeniowe. Tego typu listwy maskują powstałe szczeliny, dzięki którym panele podłogowe będą mogły pracować (swobodnie się rozszerzać i kurczyć), a ponadto wyrównują poziomy stykających się dwóch różnych powierzchni. Zamontowana podłoga jest od razu gotowa do użytkowania.