Your cart is currently empty

Koło barw i dobór kolorów

Czym jest koło barw?

Koło barw to model, który w graficzny sposób przedstawia zasady mieszania się i powstawania barw. Jak sama nazwa wskazuje, ma on postać koła, które stanowi jednocześnie zamknięty cykl kolorów przechodzących jeden w drugi. Ich ułożenie w schemacie nie jest przypadkowe: barwy, które znajdują się po przeciwnych stronach nazywane są „dopełniającymi”. W wyniku nałożenia ich na siebie może powstać barwa biała lub czarna, a zmieszane dają neutralną szarość.

Przecinając koło w połowie dzielimy je na dwie części:

– kolory ciepłe

– kolory chłodne

Ciepłe barwy rozciągają się od średniej zieleni poprzez żółty, pomarańczowy i czerwony, aż do średniego fioletu. Drugie półkole z wszystkimi odcieniami niebieskiego to barwy zimne. Stosując odpowiednie kolory możemy wywołać zamierzony efekt ocieplenia bądź ochłodzenia wnętrza.

Jak posługiwać się kołem barw?

Istnieje pięć metod, które pozwalają na tworzenie logicznych i harmonijnych zestawień kolorystycznych.

  1. Metoda analogiczna, która polega na łączeniu ze sobą głównego koloru z dwoma sąsiadującymi na kole barw (można łączyć też ich jasne lub ciemne odcienie). Do danej palety można dodać jeszcze dwa kolejne kolory sąsiadujące z dwoma poprzednimi. W ten sposób uzyskamy paletę pięciu kolorów analogicznych. Metoda kolorów analogicznych może być przydatna w sytuacjach gdy chcemy uzyskać delikatne i niezbyt kontrastowe zestawienie różnych barw.
  2. Metoda dopełnieniowa polega na łączeniu ze sobą dwóch kolorów lub ich odcieni dopełniających się, czyli znajdujących się naprzeciwko siebie na kole barw. Jak łatwo się domyślić, metoda ta pozwoli na stworzenie zestawienia najbardziej kontrastującego. Z połączeniem tym należy jednak uważać, gdyż nie w każdej sytuacji wyglądać będzie dobrze. Najlepszym sposobem jest wybranie jednego głównego koloru i dobranie drugiego w formie akcentu kolorystycznego. Jeśli chcemy użyć większej ilości kolorów w zestawieniu, mogą to być jasne i ciemne odcienie dwóch wybranych barw.
  3. Metoda monochromatyczna. Polega ona na łączeniu jednej barwy czystej (np. czerwonej) z jej jasnymi i ciemnymi odcieniami. Jest to zestawienie, które zawsze prezentuje się dobrze, nawet jeśli brak w nim zdecydowanego kontrastu. Kolorystykę w danym zestawieniu różnicować można poprzez używanie ciemniejszych lub jaśniejszych odcieni danego koloru. Jeśli chcemy aby dane zestawienie kolorystyczne przykuwało uwagę, metoda monochromatyczna nie jest najlepsza, gdyż jest zbyt spokojna i mało kontrastowa.
  4. Triada – otrzymujemy tu zestawienie 3 kolorów znajdujących się w tej samej odległości od siebie na kole barw (jeśli podzielimy koło na 3 równe części, kolory znajdujące się na liniach podziału będą właśnie triadą). Jak nietrudno się domyślić, w połączeniu tym znów mamy do czynienia z dość dużym kolorystycznym kontrastem (trzy zupełnie inne kolory), dlatego zestawienie to może być zbyt przytłaczające, jeśli użyte barwy mają ten sam duży stopień nasycenia. Dobrym rozwiązaniem może być użycie jednego mocno nasyconego koloru, a pozostałe dwa zastosować w formie jasnych odcieni.
  5. Tetrada stanowi połączenie dwóch par kolorów dopełnieniowych (znajdujących się naprzeciwko siebie na kole barw). Prościej mówiąc – jeśli podzielimy koło na cztery równe części, na liniach podziału otrzymamy kolory stanowiące tetradę. W tetradzie brakuje dominacji jednego koloru. Otrzymujemy w niej cztery zupełnie kontrastowe barwy. Łączenie kolorów za pomocą tetrady, ze względu na swą trudność, nie należy do najpopularniejszych. Otrzymane zestawienie może być dla niektórych zastosowań zbyt żywe i zróżnicowane kolorystycznie.