Your cart is currently empty

Dlateczego Panele Laminowane

panele-laminowane-zamda

Panele laminowane cieszą się największą popularnością ze względu na korzystną cenę, szeroki wybór odcieni i kolorów, bogactwo wzorów oraz łatwość montażu.

Panele pokryte są laminowanym papier, którego tłoczenia wiernie oddają wygląd słoi drewna. Zabezpieczenia wierzchniej strony paneli specjalnymi substancjami żywicznymi chronią przed odkształceniem, co ważne w przypadku nacisku np. butów na obcasie, zaplamieniem czy odbarwieniem, a jednocześnie nadają kolor i błysk.
Część paneli wzmocniona jest impregnatem zawierającym środki bakterio- i grzybobójcze, który jest także bardziej odporny na szkodliwy wpływ wody. Tego typu produkty sprawdzą się do wykończenia posadzek w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Materiałem, który odpowiada za trwałość górnej warstwy paneli podłogowych jest korund. To właśnie lakiery z domieszką korundu czynią podłogi wyjątkowo odporne na ścieranie, zarysowania, odkształcenia, wilgoć, chemikalia, uderzenia, wysokie temperatury. Korund stanowi także ochronny filtr na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu panele nie tracą swojego koloru. Ma również działanie antypoślizgowe. Nie utwardza podłogi, lecz zabezpieczają ją przed zabrudzeniem; elastycznie współpracuje z drewnem.

Warstwę dekoracyjną stanowi tłoczony papier, który decyduje o jego wyglądzie. Panele mogą odwzorowywać naturalne drewno, kamień czy płytki ceramiczne. Wybór wzorów czy kolorów jest ogromna.
Rdzeniem panela jest warstwa nośna, która zbudowana jest z płyty HDF, MDF lub płyty wiórowej. To od jej grubości oraz jakości zależy ostateczna trwałość produktu i to ona odpowiada za przenoszenie wszelkich obciążeń.

  • Płyta HDF (ang. High Density Fibreboard) – płyta z włókien drzewnych (płyta pilśniowa), charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością.
  • MDF (ang. Medium-Density Fibreboard) – płyta pilśniowa średniej gęstości z włókien drzewnych.
  • Płyta wiórowa – materiał wytworzony ze specjalnie przygotowanych wiórów drzewnych, sprasowanych z dodatkiem żywic przy użyciu ciśnienia i wysokiej temperatury.

W najlepszych jakościowo panelach wykorzystuje się płytę HDF, natomiast w gorszych płytę MDF i wiórową.

Warstwa spodnia (przeciwprężna) zbudowana jest z preparowanego, wzmocnionego papieru przeciwprężnego lub laminatu. Dzięki eliminacji naprężeń powstałych w innych warstwach, panel zachowuje swój kształt i rozmiar.